Насловна / Вести / Маск најави дека ќе ја укине трајната забрана на Трамп на Твитер

Маск најави дека ќе ја укине трајната забрана на Трамп на Твитер

Илон Маск, сопственикот на Твитер, најави дека ќе ја укине суспензијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп на Твитер.

„Трајните забрани треба да бидат ретки и навистина за ботови или измами, спам налози. Мислам дека не беше правилно да се забрани Доналд Трамп“, рече Маск на конференцијата „Future of the Car“ на FT Live. „Мислам дека тоа беше грешка, бидејќи отуѓи голем дел од земјата и на крајот не резултираше со тоа што Доналд Трамп нема глас“, рече Маск, пренесува CNBC.

„Би ја укинал трајната забрана“, додаде Маск.

Screenshot 2022-05-12 113219

Твитер трајно го суспендираше Трамп од платформата во 2021 година по нападот на неговите поддржувачи на американскиот Капитол. Компанијата соопшти дека ја донела одлуката по немирите на 6. јануари „поради ризикот од дополнително поттикнување насилство“. Во тоа време, Трамп имаше повеќе од 80 милиони следбеници на платформата.

Кон крајот на април, Трамп изјави дека нема намера да се врати на Твитер дури и ако неговиот налог биде деблокирана откако милијардерот Илон Маск ја купи социјалната мрежа.

t

Трамп рече дека ќе се приклучи на неговата платформа Вистина во следната недела, како што и планирал.

„Не одам на Твитер. Ќе останам на Вистина. Се надевам дека Илон го купи Твитер бидејќи сака да го подобри и тој е добар човек, но јас останувам на Вистина“, рече Трамп.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top