Насловна / Архитектура / Мало и функционално студио кое може да се смести во двор

Мало и функционално студио кое може да се смести во двор

Хроничниот недостаток на простор за живеење може да се надомести со функционални, флексибилни и самостојни структури кои се иднината на конструкцијата, а кои може да се постават и во двор. Овие мали куќи не само што совршено се вклопуваат во скоро секое опкружување, туку им овозможуваат и на нивните домаќини максимална приватност и минимални инвестиции.

kabina

Дополнителниот простор може да се користи не само за повремено повлекување од јавноста, туку и за учење, работа од дома, па дури и складирање.

Овој стан, поточно студиото, вклучува канцелариски простор, бања, простор за складирање одзади, простор за игра, како и нешто што личи на просторија за гости лоцирана на таванот покрај скалите. Во исто време, таванот е претворен во пријатно приватно катче со мрежна плоча што служи за овозможување безбедност за деца и домашни миленици.

kabina1

Студиото има бројни прозорци на горното ниво што пуштаат природна светлина, додека покривот, како и задните и страничните sидови се покриени со зелена брановидна боја, што е уште една евтина опција која совршено се вклопува со околината. Малиот дом има и настрешница покриена со издржлив, но сепак евтин поликарбонат и дрвена палуба што се протега околу поголемиот дел од конструкцијата.

kabina2

Сите овие елементи заедно – палубата, настрешницата и главниот внатрешен простор – се замислени како една триаголна структура што ги поврзува просторите и ја зајакнува внатрешната и надворешната врска, особено земајќи ја предвид деликатноста на околната вегетација. Материјалите се внимателно избрани, сурови и составени со цел да се нагласи отвореноста и минимализмот на самиот простор.

kabina3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top