Насловна / Архитектура / Мала куќа на две води изработена од профилиран лим

Мала куќа на две води изработена од профилиран лим

Ова е вистински пример за тоа како куќа од само 30 квадратни метри може да обезбеди се што ви треба за пријатен престој во природа.

kuka

Маријано Равена го потпишува проектот на Casa JG, кој се наоѓа недалеку од живописното аргентинско езеро Chascomus. Задачата што им беше дадена на архитектите беше да го реинтерпретираат архетипот на куќа со закосен покрив. Нивното решение, кое не претставува преголема модификација на формата, всушност целосно ги трансформира пејзажот, просторите и односите и внатре и надвор.

kuka1

Металните окна на прозорецот и вратата лесно може да се поместат, така што светлината може да навлезе во внатрешноста без пречки, а станарите можат да уживаат во проширен поглед на околината.

Навидум целосно затворена, оваа куќа од само 30 квадратни метри го отвора својот поглед кон околната природа со цел да се поврзе со неа, но и да ја прошири својата содржина.

kuka2

Нанесениот профилиран лист со топлинска изолација е, како што велат архитектите, „крзнено палто“ на куќата што го штити термички, а во исто време тоа е материјал што е исклучително лесен за одржување, а со тоа и двојно придонесува за одржливост.

kuka3

Поголемата падина на покривот на куќата собира дождовница, која потоа се користи за наводнување на градината, додека куќата користи вода од бунари. Одводните канализации се решаваат со биодигестер, а греењето на куќата е со камин.

kuka4

Иако надворешноста на прв поглед изгледа малку затворена и студена, стапнувањето во ентериерот дава сосема поинаков впечаток, бидејќи во ентериерот доминира дрвото, пишува ArchDaily.

kuka5

Во ентериерот доминираат подмачкани површини од иверица од кои е направен дури и мебел.

kuka6

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top