Насловна / Вести / Мал стан успева да задржи модерни линии, но и рустикален шмек

Мал стан успева да задржи модерни линии, но и рустикален шмек

Станот Apartamento Virgílioa во Сао Паоло со површина од 61 квадратен метар е комплетно реновиран од архитектите од бразилското биро LCAC Arquitetura за да им обезбеди на своите жители пространа и интегрирана средина.

2 (1)

Оригиналниот изглед на станот претрпел доста големи трансформации. Бетонот е оставен видлив, реновиран е постоечкиот под од ipe lapacho во дневната соба како и дрвото во спалните соби. Овој вид на дрво е многу тврд и издржлив материјал – дури три пати потврд од, да речеме, дабот, кој често се користи во ентериери.

3 (1)

Намерата на сопствениците на домот како и на проектантите била работа со материјали со рустикална текстура што ќе овозможи домот да ги задржи модерните линии. За да се постигне ова, користени се гранитни плочи како и дрвена столарија, која го исполнила домот со топлина и удобност. Во овој мал стан секоја зона функционира и како посебен дел и како дел од една поголема целина.

1 (1)

Кујната е отворена кон дневната соба, што воедно дава и чувство на континуитет во просторот. За тоа придонесува постојниот ipe под во дневната соба, кој продолжува во кујната. Еден дел од кујната пак за возврат е останат затворен за да и се даде поголема приватност. Во дневната соба е реновиран постоечкиот под, а акцент е ставен и на други обработки како што се ѕидови од тула и натур бетон. На овој начин е создадена атмосфера која е и провокативна и удобна во исто време.

4 (1)

Во централниот дел на станот е дизајнирана голема полица која има доволно простор за организирано да ги складираат сите книги и украси. Осветлувањето, не само за полицата, туку и за целиот стан, е дизајнирано да ги подобри текстурите на материјалите и визуелно да го прошири просторот. Помеѓу кујната и дневната соба е направена работна плоча од тиково дрво (третирано со природно масло) за да се обезбеди поголема удобност за време на оброците.

8 (1)

Малата бања е проширена и реновирана со цел да се користи како тоалет, што овозможило поставување на два туша. Останатите простории се интегрирани во опкружување поделено со дрвени лизгачки врати со матирано стакло.

7 (1)

Од едната страна од спалната соба има брачен кревет и плакари, а од другата домашна канцеларија со музички инструменти, па всушност овој дел од собата ја презема функцијата на музичко студио.

Со мудро планирање и додавање на интересни декоративни акценти, овој мал стан стана вистинска модерна оаза со рустикален шмек.

6 (1) 5 (1)

Испрати коментар

Scroll To Top