Насловна / Вести / Македонија и Бугарија бараат пари од ЕУ за железничка линија

Македонија и Бугарија бараат пари од ЕУ за железничка линија

DCIM100MEDIA
Финансиска поддршка од Брисел за експресната железничка линија меѓу Софија и Скопје побарале министрите за надворешни работи на Бугарија и Македонија Кристијан Вигенин и Никола Попоски во писмо упатено до еврокомесарот за проширување Штефан Филе и регионална политика Јоханес Хан, соопшти dariknews.bg.

Трасата е дел од коридор № 8. Министрите нагласуваат дека доделувањето на поголема финансиска помош за завршување на овој и други инфраструктурни проекти е клучот за двете земји, така и за ЕУ, бидејќи ќе ја олесни трговската размена и ќе се зголеми протокот на патници граѓани. Растојанието меѓу двете престолнини е околу 220 километри, но меѓу нив нема железничка врска.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top