Насловна / Арт и дизајн / Лемпицка: Накитена со скапоцености и скандали, создала слики кои денес вредат милиони

Лемпицка: Накитена со скапоцености и скандали, создала слики кои денес вредат милиони

Тамара Лемпицка, позната и како Тамара де Лемпицка (1898 – 1980) една од најконтроверзните сликарки од почетокот на дваесеттиот век, миленичка на многу ѕвезди на „стариот Холивуд“ и жена која пред се го сакала луксузот и богатството. Лемпицка е „првата жена сликарка која станала гламурозна ѕвезда“.

sin_sal

Дама со син шал

Под влијание на кубизмот, станала водечки претставник на стилот на Арт Деко на два континента и позната е и како „бароницата со четка“. Била омилен модерен сликар на портрети на нејзината генерација меѓу буржоазијата и аристократијата.

zena_zolt_fustan

Жена во жолт фустан

Кога ќе се спомнат дваесеттите години на минатиот век, многумина се сеќаваат на популарноста на џезот, прохибицијата, „Големиот Гетсби“, но и развојот на арт-деко стилот во уметноста, чиј еден од најпознатите претставници била сликарката Тамара де Лемпицка.

karti

Карти

Класичниот, симетричен, праволиниски стил, кој имал инспирација во кубизмот и футуризмот, го достигна својот врв токму во смелите дела на оваа уметница.

Родена е како Марија Горска во Варшава во 1898 година, нејзиниот татко, Борис Гурвик-Горски, бил богат руски трговец или индустријалец, додека нејзината мајка, Малвина Деклер, потекнувала од богато полско семејство.

dve_zeni_sapka

Две жени со прекривки

До крај не е разјаснето дали навистина е родена во главниот град на Полска, бидејќи постојат некои шпекулации дека родното место намерно го „преселила“ во Варшава, а дека всушност е родена во Москва, за да го прикрие еврејско потекло на својот татко.

irena_i_sestra

Ирена и сестра и

Нејзините родители се развеле кога била дете, па најраното детство го поминала со мајка си и нејзините родителите, а во 1911 година се преселила да живее кај роднините во Санкт Петербург, благодарение на кои влегла во богатите општествени кругови.

devojka_spie

Заспана девојка

devojki

Девојки

Активно присуствувала на културни настани и елитни балови, а на еден од нив го запознала и својот иден сопруг Тадеуш Лемпицки, од кој го добила презимето по кое останала запаментена во историјата на уметноста.

По венчавката, парот живеел во Санкт Петербург, каде што ги затекнала Октомвриската револуција и во 1918 година, како и повеќето членови на руската аристократија, побегнале во Париз.

princ_eristof

Принц Еристоф

Во егзил во Франција во 1922 година, Тамара ја започна својата сликарска кариера и го стекнува својот дефинитивен уметнички стил учејќи сликарство од Андре Лот – сликар, декоратор, критичар, теоретичар на уметност.

На својот најпознат машки портрет, де Лемпицка го насликала првиот сопруг во периодот кога тој, очаен поради нејзиниот раскалашен живот, ја оставил поради друга жена. Бесна поради тоа, Лемпицка едната рака на портретот ја оставила недовршена и го изложи делото како „Незавршен портрет на Тадеуш Лемпицки“.

port_maz

Незавршен портрет на Тадеуш Лемпицки

Тамара набрзо ја сфатила својата уметност како влезница во големото друштво и средство да дојде до пари, што и било поважно од самата уметност.

„Нема да престанам да сликам додека мојата рака не ми биде покриена со скапоцени камења од глуждот до рамоото“, изјавила своевремено.

perspektiva

Перспектива

Поради тоа, во својот најплоден период од 1925 до 1933 година, не одбила ниту една нарачка и наслика над сто портрети. Се зборувало дека дури и кога слика била облечена во бела свила, нагрната со крзно, а рацете и биле украсени со дијаманти.

„Убавата Полјакина“, како што ја нарекувале де Лемпицка во високите кругови, била особено популарна меѓу „маргиналните групи“, па феминистките и хомосексуалците ја сметале за култна личност.

Била редовна гостинка на забави на хомосексуалци каде наоѓала модели, а подоцна ги заведувала.

banjanje_zeni

Жени на капење

Нејзините фотографии од лудите забави и нескриената бисексуална ориентација ги полнеле тогашните таблоиди, а нејзините вонбрачни авантури придонеле да се разведе од адвокатот Лемпицки, со која ја добила ќерката Марија Кристина, познат како Кизет.

kizet_rozovo

Кизет во розово

Набргу по разводот, Тамара де Лемпицка повторно се омажила, овој пат со унгарскиот барон Раул Куфнер, кого го запознала кога тој нарачал портрет на својата тогашна љубовница. Меѓутоа, контроверзната и заводлива сликарка толку многу го маѓепсала што се оженил со неа и ги толерирал сите нејзини авантури и декадентен начин на живот. И остана верен се до својата смрт во 1962 година.

mrs_bush

Г-ѓа Буш

Иако била една од најважните припадници на Арт Деко стилот во уметноста, критичарите не гледале благонаклоно на делата на Тамара додека била жива. Денес се многу барани, а најпознатите аукциски куќи во светот ги продаваат по огромни цени. Џек Николсон, Барбра Стрејсенд и Мадона се познати како најголеми колекционери на нејзините дела.

markus_somi

Портрет на Маркус Суоми

Во зимата 1939 година, Лемпицка и нејзиниот сопруг се преселиле во САД. Таа веднаш организирала изложба во Њујорк, иако живееле на Беверли Хилс.

Во 1940 година, станала омилен сликар меѓу холивудските ѕвезди и општествената и финансиска елита. Сепак, интересен е фактот што и покрај оваа популарност, славната Пеги Гугенхајм одбила да изложи некоја од сликите на Тамара во својот Музеј на уметност на дваесеттиот век.

mlada_dama_rakav

Млада дама со ракавици

Во периодот на животот во Америка, особено по преселувањето во Њујорк во 1943 година, интересот за нејзиното сликарство почнал да опаѓа, а членовите на тогашното високо општество биле многу повеќе заинтересирани за забавите што таа ги приредувала.

prolet

Пролет

Нејзините нови слики не биле добро прифатени на изложбата во 1962 година во галеријата Iolas, па така Лемпицка цврсто решила никогаш повеќе да не ги изложува своите дела и да се повлече од активен живот како професионален уметник.

Сликата која останала како најдобар доказ за животот што го живеела Тамара де Лемпицка е прочуениот „Автопортрет“ или „Тамара во зелено бугати“ од 1932 година. Тоа е нејзината најрепродуцирана слика, а претставува и симбол на модерна и еманципирана жена која не се осврнува на нормите на тогашното општеството.

1 (2)

Тамара во зелено бугати

По смртта на сопругот, Тамара заминала на три патувања околу светот со брод, а кога се вратила се населила во Хјустон, за да биде поблиску до ќерката и нејзиното семејство.

Сепак, во 1978 година, одлучила да се пресели во Куернавака, Мексико, каде што починала две години подоцна, на 18 март 1980 година. На нејзино барање, таа е кремирана, а нејзината пепел расфрлена над вулканот Попокатепетл.

ubavata_rafaela

Убавата Рафаела

roze_bluca1

Розвова блуза

spodeluvanje_tajna

Споделување тајна

gola_gulab

Гола девојка со гулаб

adam_eva

Адам и Ева

son

Сон

zivot_rus_kikla

Живот со руска кукла

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top