Насловна / Арт и дизајн / Lamborghini слави 60 години и со колекција прекрасно изработени пенкала

Lamborghini слави 60 години и со колекција прекрасно изработени пенкала

Во рамки на прославата на 60 годишнината, Automobili Lamborghini соработуваше со Montegrappa, водечкиот италијански производител на луксузни инструменти за пишување, за да претстави ограничена колекција на налив пера и ролер пенкала.

л2

Наречена Automobili Lamborghini 60°, колекцијата на прекрасно изработени моливи е инспирирана од дизајнот на суперспортските автомобили Lamborghini од 1960-тите. Пенкалата во ограничено издание рачно се изработени во Италија и нудат неверојатна комбинација на врвни материјали, изработка и футуристички дизајн за да ја прослават богатата историја на брендот.

л1

Колекцијата се состои од шеесет налив пера и шеесет ролер пенкала во шест карактеристични бои на Lamborghini: Arancio Apodis, Bianco Siderale, Verde Viper, Blu Aegeus, Grigio Titans и Nero Noctis.

л3

Што се однесува до дизајнот, има многу стилски елементи инспирирани од автомобилите на Lamborghini кои можат да се видат во ултра лесниот хексагонален профил на моливите, кој е изработен од алуминиум за воздухопловство и обложен со јаглеродни влакна. Има уникатен механизам за отворање за брз пристап до мастилото и е дизајниран да изгледа како Lamborghini црвено копче за стартување. Прекинувачот од црвена од легура на дното на пенкалото активира механизам вграден во инструментот за пишување.

л6

Други интересни карактеристики на дизајнот вклучуваат сигурносноо капаче без навој, врежана црна Y-копча и шестоаголна плоча со амблем на 60-годишнината. Познатиот штит на Automobili Lamborghini е гравиран на налив перата обложени со рутениум од 18К злато. Покрај тоа, сите модели доаѓаат во елегантна црна торбица за да ја одбележат 60 годишнината.

л5

Колекцијата Automobili Lamborghini 60° ќе биде достапна за купување во избрани продавници, бутици и на официјалната веб-страница на брендот од септември.

л4

Испрати коментар

Scroll To Top