Насловна / Архитектура / Куќата Beton Brut во Ахмедабад поседува меко, емотивно срце

Куќата Beton Brut во Ахмедабад поседува меко, емотивно срце

Истурени бетонски волумени овозможуваат сенка со отвори и тераси во оваа монолитна бетонска куќа во Ахмедабад, Индија, проектирана од локалното биро The Grid Architects.

01_resize

Grid Architects ја создале куќата Beton Brut за претприемач чие семејство ужива во креативни дејности. Клиентот сакал дом кој ќе обезбеди простори за семејни собири и за индивидуални активности.

1_resize

Сместена на локација свртена кон југозапад, формата на куќата е поттикната од потребата да се заштитат внатрешните простори од суровата топлина и сончева светлина во регионот.

3

Бирото ја користело сликата на Индијка која ја штити главата и лицето од сонцето со вел на традиционалното сари, како референца при креирањето на превитканите форми на објектот.

Наместо проектирање правоаголна кутија, структурата е поделена на распоредени нивоа со некои делови отстранети за да се создадат низа конзоли кои вкупната естетика ја прават полесна.

02_resize

Изборот на бетонот како главен градежен материјал исто така влијаел и на обликот и стилот на куќата, што потсетува на бруталистички градби од втората половина на 20 век.

„Со одлуката за создавање чиста структура која ја почитува искреноста на материјалноста, архитектонскиот пат е определен како бруталистички“, велат архитектите за Dezeen, „типизиран со натур бетон, геометриски форми, монохроматска палета и монолитен изглед“.

2

За да се ублажат тешките бетонски површини кои се оставени изложени внатре и надвор, ентериерите содржат традиционални индиски декоративни елементи со мнштво тапациран мебел и меки ткаенини.

5_resize

„Инкорпорирањет на „брутално“ во идеалите за социјално домување и традиционалните индиски типологии резултира со, како што ние го нарекуваме, ‘нео-брутализам’“, додаваат од Grid Architects. „Еве зошто Beton Brut – суров бетон на француски – може да изгледа силно и упорно, поседува меко, емотивно срце“.

4

Влезот во објектот е заклонет под еден од конзолните кровови. Вратата висока три метри води во премин кој кулминира со отвор кој гледа на задната тераса каде што на бетонски ѕид е закачено патинирано уметничко дело.

Главните станбени простори се позиционирани десно од ходникот и се распоредени околу централен уреден двор.

6_resize

Дневната соба и трпезаријата сместени се од двете страни на градината. Главната спална соба е сместена подлабоко во куќата и исто така гледа кон градината.

7

Помошните простории, кујни и оставата, чајната кујна, се наоѓаат во аголот на куќата, додека останатите спални соби со сопствени бањи се на горните катови.

Артефактите, мебелот и уметничките дела распоредени низ домот го омекнуваат изгледот и внесуваат особеност во просторот.

03_resize

06_resize

07_resize

04

05_resize 08_resize 09_resize 010_resize 011_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top