Насловна / Архитектура / Куќа во облик на превртена пирамида

Куќа во облик на превртена пирамида

Kukja-piramida-spanija

Оваа куќа во форма на превртена пирамида, во еден руд во руралниот дел на Шпанија, е вила која навистина ги поместува границите, и од која се пружа епски поглед на околната шума и базенот кој се наоѓа веднаш до неа. Встинската идеја на проектантот е всушност да поттикне размислување зза комуникацјата на објектот со своето опкружување.

Kukja-piramida-Spanija-presek

Токиската компанија  Makoto Takei + Chie Nabeshima / TNA го проектирала овој објект како контраст на пејсажот. Пирамидата инаку сесостои од простории дефинирани во рамките на неколку полукатови и платформи. Големите прозорци обезбедуваат доволно природна светлина и убав поглед кон шумата. На горниот кат има три спални соби. Косите надворешни ѕидови и ѕидовите со различна височина го прават просторот попростран и попроветрен.

Kukja-piramida-spanija-enterier1

Kukja-piramida-spanija-enterier

 

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top