Насловна / Архитектура / Куќа во Јапонија која ги следи потребите на домаќинот

Куќа во Јапонија која ги следи потребите на домаќинот

Можеби оваа куќа, која е интересно дело на јапонската модерна архитектура, на прв поглед не изгледа особено репрезентативна, можеби дури изгледа и малку плашлива заради својата црна боја и целосно неинтересната структура, но школката секогаш добро го крие бисерот од љубопитните очи.

Japonija

Така, овој донекаде чуден проект може да се нарече дизајн на слободен и отворен „скелет“ што претставува своевидна варијанта „направи сам“, погодна за различни стилови на живот. На крајот на краиштата, куќата треба да го следи темпото, но и животните навики на нејзиниот домаќин, но сето тоа доаѓа само кога ќе се преориентираме кон нејзината внатрешност и ќе ја исполниме како што си замислувавме.

Japonija1

Надворешноста, од друга страна, честопати ни остава малку простор за компромис. Оваа дрвена еднокатна куќа има огромен стрмен покрив со висина на таван дури осум метри. Сосема логично, архитектите морале да се фокусираат на промена на овој голем простор. Поентата на приказната била да се сведат сите тие квадратни метри на простор што може да се користи во различни животни околности.

Japonija2

Конструкцијата на дрвена куќа со гигантски кров послужила да се создаде феноменален простор што може да се нарече еден вид домашна библиотека или совршен агол за учење, релаксирање и уживање.

Japonija3

Оваа соба, за само еден момент, исто така, може да се претвори во нешто поинтимна спална соба, или простор за вежбање, па дури и складирање. Дрвениот дизајн и универзалната конструкција можат да се преградат и така да се осмислат на милион начини, а тоа навистина нуди бесконечни можности.

Japonija4

Со правилен избор на мебел, добра комбинација на бои и малку уметнички дела, овој дом од студен и мистичен проект сега е идеално место за семејно уживање.

Japonija5

Japonija6

Japonija7

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top