Насловна / Арт и дизајн / Колекцијата санитарна опрема „White Tulip“ на Филип Старк

Колекцијата санитарна опрема „White Tulip“ на Филип Старк

Францускиот дизајнер Филип Старк ја дизајнирал колекцијата санитарна опрема „White Tulip“ за германскиот бренд Duravit користејќи еден извор на инспирација. Инспирирана од обликот на расцутено бело лале, оваа холистичка колекција вклучува мијалници, мебел, кади, додатоци и славини, додека секој предмет од луксузната колекција има скулпторски карактер.

1

Самостојниот керамички мијалник со монолитен дизајн е еден од највпечатливите елементи во колекцијата и може да се прицврсти на ѕид или под по потреба. Прекрасните мијалници импресионираат со деликатно наведнат раб кон надвор и се достапни во две големини.

2

9

Колекцијата „White Tulip“ исто така вклучува и соодветни самостојни и ѕидни тоалетни школки и бидеа. Тоалетите се опремени со нова технологија HigieneFlush, која оптимално ја чисти целата внатрешна површина. Овие тоалетни школки доаѓаат со HigieneGlaze керамичка глазура која ветува најголема чистота со искоренување на бактериите со текот на времето.

5

Асортиманот на бањите е подобрен со соодветен мебел. Шкафови со две или три стаклени полици се достапни во различни завршни обработки, вклучувајќи и полно дрво и сатен мат. Уште еден интересен елемент на мебелот е подната хромирана конзола со дрвени полици кои можат да се опремат со еден или два кружни држачи за пешкири од страна.

3

6

Серијата „White Tulip“, исто така, има соодветни огледала со осветлување достапни во верзии контролирани со сензор или апликации. Интересно е што површината на овие огледала изгледа речиси проѕирно околу осветлената област, што создава прекрасна илузија. Светлото со мемориски ефект може да се синхронизира со други светилки во дневната соба и да се контролира преку придружната мобилна апликација.

10

4

8

7

Испрати коментар

Scroll To Top