Насловна / Архитектура / Книжевно дело посветено на Светскиот трговски центар

Книжевно дело посветено на Светскиот трговски центар

„Sandfuture“ е книга наводно за Светскиот трговски центар. Книгата има корица која ја прикажува неверојатната слика на Фред Р. Конрад од 1977 година на толпа која се сонча на плажа пред неодамна завршените кули близначки.

9

Авторот Џастин Бил ја воведува книгата со насловна слика која доловува момент на недопрена елеганција – на плажа, сцена од продлабен песок што наскоро ќе стане Battery Park City – визија за иднината што никогаш не дошла е книга за архитектот Минору Јамасаки, автор на Светскиот трговски центар.

Јамасаки е најпознат по проектирањето на кулите близначки, кои беа уништени во терористичкиот напад на 11 септември 2001 година. Со висина од 417 и 415 метри, кулите беа највисоките згради во светот свечено пуштени во употреба во 1973 година.

Минору Јамасаки го совлада ендемичниот расизам и во неговата земја и во неговата професија за да се издигне до слава со хуманистички пристап кон модерната архитектура. Неортодоксен стил, примерен со проекти како Меморијалниот конференциски центар Мек Грегор во Детроит, векот. Плоштад. Хотел во Лос Анџелес, аеродромот Даран во Саудиска Арабија или кулата Пикасо во Мадрид.

2 3 4

Во 1963 година, Јамасаки ја краси насловната страница на магазинот Тајм, но критичкиот укор на Светскиот трговски центар и спектакуларната смрт на апартманите Пруит-Иго во Сент Луис го доведоа до работ на професијата во втората половина од неговата кариера. Денес, Јамасаки останува во голема мера непознат и покрај неговото огромно влијание врз американската архитектонска историја и неверојатната случајност што неговите два најпознати проекти беа уништени на телевизија во живо во рок од 30 години еден од друг.

Со наративна структура која им пркоси на конвенциите на традиционалната биографија, Sandfuture (Песочна иднина) прави неочекувани врски помеѓу архитектурата и телата, кои го засенуваат расплетот на наративот на кариерата на Јамасаки. Бил ја спојува приказната за животот на Јамасаки со сцени од неговите, вклучувајќи го поплавувањето на уметничката галерија во Њујорк во 2012 година и уништувањето на Светскиот трговски центар во 2001 година, додека се наѕира витката силуета на новата супервисока станбена кула.

8 5

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top