Насловна / Вести / Кина сака да гради пруга до САД со должина од 13.000 километри

Кина сака да гради пруга до САД со должина од 13.000 километри

Кина сака да изгради многу  брза железничка пруга долга 13.000 километри, која би ја поврзувала таа земја со САД, а цената на проектот е околу 200 милијарди УСД. Оваа железничка линија би минувала преку Сибир, потоа низ беринговиот мореус, па преку Алјаска, канадските територии Јукон и Британска Колумбија, се до копнениот дел на САД. Плановите за вакво поврзување се појавиле уште во 2014 година. Во тоа време кинеските инженери веќе преговарале со своите руски колеги за започнување на изградбата на таква мега линија, и дека тоа е возможно со постоечката технологија. Уште во 2018 година, Кина ја одобрила изградбата на првата светска супер брза железница која ќе го поврзува Шангај со архипелагот оддалечен 77 километри од копното.

Сепак, многу критичари го тпишуваат споменатиот проект како еконосмки застарен, наведувајќи ги товарните бродови и воздуѓниот транспорт како поефтини опции, а покрај тоа сметаат и дека проектот е премногу комплициран.

chinaUSA1

chinausa2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top