Насловна / Вести / Кина раселува 10.000 луѓе поради изградба на мегателескоп

Кина раселува 10.000 луѓе поради изградба на мегателескоп

Megateleskop Kina1

Безмалку 10.000 луѓе во Кина ќе мора да ги напуштат своите домови поради изградбата на најголемиот  телескоп на светот. Џиновскиот телескоп треба да биде изграден во провинцијата Гуиџоу, во југоисточна Кина, јавуваат  кинеските државни медиуми.

Megateleskop KIna 2

Телескопот ќе зазема површина од 30 фудбалски терени. Локалните власти најавиле дека до септември оваа година, ќе бидат раселени 9.110 луѓе кои живеат во пречник од пет километри. Раселените ќе добијат и финансиски надомест од 1.650 евра.

Megateleskop Kina

Проектот за изградба на телескопот ФАСТ започнал во март 2011 година и чини околу 165 милиони евра.

 

 

 

 

Еден коментар

  1. Нешто не ми е јасно. Кинескиот телескоп ш
    то е грандиозно дело чини 165 милиони евра во чија реализација се вклучени илјадници најстручни луѓе а еден фудбалер од некоја фавела вредел 200 милини евра. Светов навистина е луд.

Испрати коментар

Scroll To Top