Насловна / Вести / Камен-темелник за највисоката кула на Балканот

Камен-темелник за највисоката кула на Балканот

Beograd na voda EagleHills_1

Минатата недела, положен е камен-темелник за највисоката кула на Балканот, кулата „Београд“, грандиозно здание со 40 ката. Се работи за еден сегмент од проектот „Београд на води“, вреден 3,5 милијарди евра, инвестиција на шеикот Алабар.

Beograd na voda render1

Градоначалникот на Белград Синиша Мали, изјави дека целосно завршување на кулата се очекува за две до три години, и дека тоа ќе биде највисоката кула на Балканот и покрај фактот што височината е намалена за 50 метри во однос на првичните планови.

DRUSTVO, BELGRADE WATER FRONT, VUCIC, BEOGRAD NA VODI. Kula Belgrade

Премиерот Вучиќ во темелите постави временска капсула со цитат од Шарл Де Гол, чија содржина не сакаше да им ја открие на новинарите.

Кулата во бројки:

168 метри височина

50.000 квадратни метри површина

20 ката за хотелот „Сент Риџис“

21-37 кат станбен простор

 

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top