Насловна / Вести / Каламинтa – растение на годината

Каламинтa – растение на годината

Каламинта (Calamintha nepeta ssp. nepeta), избрана како растение на годината на Здружението за повеќегодишни растенија, е омилено растение на многу градинари. Растението потекнува од Европа и медитеранскиот регион, член е на семејството нане и успева на сончеви локации.

1 (1)

Сиво-зеленото зеленило создава пријатен хербален мирис кога се дроби. Плус, миризливото зеленило е отпорно на елени и зајаци! Овој плоден цвет е совршено растение и за опрашувачи. Пчелите, пеперутките и другите опрашувачи често може да се најдат како зујат околу растението цело лето.

1 (2)

Растението може да се шири во градината или лесно да се самосеми за да формира густа покривка. Освен што се користи како украс, тој е и лековит. Се зема за случаи на треска, стомачна слабост и колика, како и депресија, несоница, настинки и респираторни инфекции во комбинација со ајдучка трева и мајчина душица.

1 (4)

1 (3)

АВТОР:Сања ВЕЛКАКОВА

Испрати коментар

Scroll To Top