Насловна / Вести / Jадранско-јонскиот автопат во Црна Гора би чинел над една милијарда евра

Jадранско-јонскиот автопат во Црна Гора би чинел над една милијарда евра

Jadransko jonski avtopat
Изградбата на околу 95 километри на јадранско-јонскиот авопат низ Црна Гора би чинел нешто повеќе од една милијарда ева, соопшти Владата во Подгорица, додавајќи оти автопатот е од стратешко значење на земјата.

Автопатот долг повеќе од 1.500 километри би ја поврзувала северна Италија со Грција, преку Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија.

Јадранско-јонскиот автопат во Црна Гора би бил од местото Нудо, на границата со БиХ, потоа преку Грахово и Чева, во правец на Подгорица, каде би била изградена заобиколница, која би водела до границата со Албанија. 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top