Насловна / Вести / Изградба на аеродинамичка истражувачка станица на Антарктикот

Изградба на аеродинамичка истражувачка станица на Антарктикот

Почна изградбата на новата истражувачка станица British Antarctic Survey (BAS), дизајнирана да ги исполни критериумите за безбедност кога се работи за екстремни и предизвикувачки временски услови. Проектот располага со аеродинамичен покрив што го одбива ветерот. Планот е објектот да биде завршен во 2023 година.

stanica

Работата почна во јануари за одбележување на 200-годишнината од првата посета на британскиот поморски офицер Едвард Бренсфилд на Антарктикот. Градежниот проект е воден од Antarctic Infrastructure Modernisation Partnership. Ова партнерство е формирано од Hugh Broughton Architects - фирма одговорна за Halley VI, заедно со NORR ArchitectsTurner & TownsendBAM Sweco. Проектот е дел од тековната програма за модернизирање на BAS-овата станица за истражување „Rothera“ во Аделаида, Антарктик.

Објектот со два ката на 4.500 квадратни метри ќе замени повеќе постојни згради уредени во истражувачката станица „Rothera“, кои се сметаат за застарени или премногу скапи за одржување. Објектот вклучува области за подготовка на експедиции за терен, продавници, медицински установи, канцеларии, области за рекреација, работилници и многу повеќе.

Она што го издвојува овој објект е неговиот привлечен покрив што го отстранува ветерот, дизајниран да ги намали ефектите од екстремните услови. Не е доволно само да се заштитат научниците од студот, туку се прават напори да се поддржи нивната благосостојба и да се минимизираат ефектите од сезонско афективно нарушување. Ова вклучува проектирање на отворен простор со кровни прозорци кои го максимизираат природното осветлување и живописниот декор.

stanica1

Од Hugh Broughton Architects велат дека енергетскиот ефикасен, аеродинамичен дизајн на зградата е ориентиран на ветерот кој преовладува и користи дефлектор за да насочува воздухот со поголема низ заветринскиот дел, намалувајќи ја акумулацијата на снегот низ целиот периметар на зградата. Ова е првпат да се користи дефлектор на снег и ветер во оваа мерка во Антарктикот. Ramboll внимателно ја разгледал ориентацијата на зградата и користејќи техники за правење снег, ја проценил оптималната позиција на зградата за да ги ублажи предизвикувачките услови на Антарктикот.

Над покривот се издигнува контролна кула која нуди панорамски поглед од 360 степени на скалите, пристаништето и станиците. Бледата сина боја на објектот е инспирирана од тоновите на небото на Антарктикот. Оваа боја ги минимизира ефектите на деградација од високи нивоа на УВ зраци, што е одлика на Антарктикот.

Зградата е обложена со метал, композитни панели и тројно застаклување за да се создаде херметички и топло-ефикасен простор, што исто така ќе ја намали потребната енергија. Овие изолациски панели беа дизајнирани од Hugh Broughton Architects.

Процесот на градење претставува голем логистички предизвик затоа што материјалот потребен за изградба на објектот прво мора да се испорача со брод, откако ќе се растовари во контејнери. Работата потоа продолжува во согласност со строгата временска рамка за да се осигури дека нема да дојде до непланирани одложувања или инциденти.

Проектот ќе биде награден со стандардот „зелена зграда“ BREEAM, иако сè уште не е познато што ќе вклучува одржливиот дизајн.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top