Насловна / Вести / Издадена е Кензо Танге поштенска марка

Издадена е Кензо Танге поштенска марка

Минатиот месец Поштата на Северна Македонија издаде комеморативна поштенска марка за Кензо Танге во сеќавање на неговиот придонес во реконструкцијата на Скопје.

marka

Кензо Танге е еден од најзначајните јапонски архитекти на дваесетиот век. Тој го дизајнираше планот за реконструкција на Скопје по земјотресот во 1963 година.
Кензо Танге е симбол за пријателството помеѓу Јапонија и Северна Македонија и Амбасадата на Јапонија ја цени соработката со Поштата на Северна Македонија.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top