Насловна / Вести / ИКС номинатор за глобалната награда Earthshot Prize под покровителство на Принцот Вилијам

ИКС номинатор за глобалната награда Earthshot Prize под покровителство на Принцот Вилијам

Институт за комуникациски студии ИКС е поканет да биде номинатор за глобалната награда за животна средина Earthshot Prize. Покровител на оваа престижна награта е Неговото Височество Принцот Вилијам. Целта на наградата е да поттикне промени и да помогне да се поправи нашата планета во следните десет години.

Наградата Earthshot е фокусирана на пет мисии – едноставни, но амбициозни цели кои, доколку се постигнат до 2030 година, ќе го подобрат животот на сите нас. Годинава ќе се избираат победници во пет категории:

- Заштита и обнова на природата (Protect and restore nature)

- Чист воздух (Clean our air)

- Оживеј ги океаните (Revive our oceans)

- Создај свет без отпад (Build a waste-free world)

- Подобра клима (Fix our climate)

Најдобрите решенија во секоја категорија ќе добијат парична награда и поддршка за развивање на нивните решенија.

Рокот за номинирање е 4 март 2022 година. Повеќе информации можете да видите тука.

икс_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top