Насловна / Вести / И ова е Скопје…„Скопје одново“

И ова е Скопје…„Скопје одново“

Вчера во 20 часот во Музејот на современа уметност се отвори изложбата „Скопје одново“. Илзложбата претстави повеќе од 100 дела и архива поврзана со процесот на креирање на американската колекција на МСУ по земјотресот од 1963. Но и неколку дела од југословенски автори, Петар Лубарда, Владимир Величковиќ, меѓу кои и нашите Петар Мазев и Глигор Чемерски.

IMG_20191118_223823

IMG_20191118_220953

IMG_20191118_222512

IMG_20191118_220602

IMG_20191118_220855

IMG_20191118_223038

IMG_20191118_221441

 

IMG_20191118_223741

IMG_20191118_224125

IMG_20191118_221255

IMG_20191118_221355

IMG_20191118_222606

IMG_20191118_222724

IMG_20191118_222911

IMG_20191118_220516

IMG_20191118_220336

IMG_20191118_220406
Фото: КИРО ПОПОВ

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top