Насловна / Вести / Хрватска: Скоро секоја втора недвижност во Истра ја купиле странци

Хрватска: Скоро секоја втора недвижност во Истра ја купиле странци

Во годината на земјотресот и пандемијата, во Хрватска се продадени речиси 32.000 недвижности, што е за 3.000 помалку отколку во 2019 година. Овој пад е главно поврзан со жупаниите на јадранското крајбрежје. Во Истра речиси секоја втора недвижност е купена од странци. Највеќе станови с епродадени во Загреб, околу 12.000, додека нешто повеќе од 10.000 недвижности во жупаниите на јадранското крајбрежје го смениле сопственикот. Странците во минатата година купиле 40% од продадени недвижности во Истарската жупанија, 25% во Задарската и 16% во Сплитско – далмаптинската жупанија. Највеќе странски купувачи на недвижности доаѓаат од Германија, Австрија и Словенија.

istra1

istra2

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top