Насловна / Вести / Хотел со седум соби во срцето на Белград

Хотел со седум соби во срцето на Белград

Токму во овој незгоден момент за туризмот поради пандемијата, мал и убав хотел во срцето на Белград, проектиран од бирото „А4 студио“, ги отвори вратите за гостите. Хотелот наречен „7 Rooms“ се наоѓа во најстрогиот центар на градот.

3

Како таква, оваа централна локација е исклучително привлечна за сите туристи кои сакаат да уживаат и максимално да го искористат својот престој во Белград. Тука се и голем број ресторани, кафулиња, културни и забавни содржини. Покрај атрактивната локација, она што го прави овој хотел посебен е фактот што секоја соба е дизајнирана на различен начин.

10

Програмски и организациски хотелот ја следи геометријата на наследениот простор кој е изразито издолжен. „Функционалната организација на хотелот е линеарна, така што до секоја сместувачка единица се пристапува од долг ходник кој воедно го поврзува и фоајето со рецепцијата. Собите се комотни и современо опремени“, велат архитектите од „А4 студио“.

7

Типолошки, организацијата на хотелот е несекојдневна. Веднаш до скалите (речиси на просторот на подестот) има мало лоби. Од фоајето се влегува во долг коридор на чиј крај е рецепцијата. Од левата страна, една по друга, во строг ритам, се нижат собите со слична големина.

4

„Нашата идеја беше да ги зачуваме и истакнеме сите квалитети на постојното“ – наведуваат архитектите. Сите соби се двокреветни со варијации на темата во однос на организацијата, опремата, материјализацијата и дизајнот. Но, моделот на опрема и материјализација е сличен, но сепак различен. Секоја соба има бања, кујна, гардеробер и работна маса.

2

„Обликовно и стилски, хотелот „7 Rooms“ се карактеризира со модерен и индустриски дизајн со примеси на удобност и луксуз, што е постигнато со употреба на најквалитетна опрема и материјали“ – велат архитектите.

1

Во ентериерот доминираат тули, бетон, браварски елементи, неутрални сиви тонови со акцент на жолта боја, слогани кои дополнително придонесуваат за динамична атмосфера. Изборот на осветлување како и деталите во боја даваат акцент и дополнителен квалитет на просторот.

6

8

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top