Насловна / Вести / Горилите би можеле да исчезнат заради пандемијата Ковид-19

Горилите би можеле да исчезнат заради пандемијата Ковид-19

Горилата делат 98 отсто од својата ДНК со луѓето и можат да добијат респираторни заболувања од луѓе, со смртоносни последици, според најновото истражување кое предупредува за последиците од пандемијата на коронавирус кај овие животни.

gorili

Водечките научници предупредуваа минатиот месец дека Ковид-19 претставува „егзистенцијална закана“ за примати и дека, особено за планинските горили, шимпанза и орангутани, појавата на нова, многу заразна болест може да биде „настан што потенцијално може да доведе до истребување“.

Според тоа, ренџерите во Националниот парк Бвинди во Уганда, каде живеат околу 600 горили, носат маски за лице, користат средства за дезинфекција и се држат настрана од мајмуните.

Престанок на екотуризмот за време на пандемијата на коронавирус, исто така, значи дека е изгубен главниот извор на приход за зачувување на горилата, а има стравувања дека некои околни заедници, кои зависат од туристите, би можеле да се свртат кон ловокрадство од очај.

„Загрижени сме“, рече Башир Ханги, портпарол на администрацијата за животински свет Уган, државен орган кој управува со Бвиндија и девет други национални паркови. Ако ова продолжи, тоа што го постигнавме за зачувување на горилата, дефинитивно ќе биде обратно. Нема сомнение за тоа.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top