Насловна / Вести / Франција од голем извозник стана увозник на струја

Франција од голем извозник стана увозник на струја

Франција, некогаш најголемиот европски извозник на електрична енергија, оваа зима можеби нема да произведе доволно нуклеарна енергија за да им помогне на европските соседи кои бараат алтернативи на рускиот гас, а можеби дури и ќе мора да ја ограничи потрошувачката на електрична енергија за да ги задоволи своите потреби.

Франција со години го поддржува снабдувањето со електрична енергија на Европа, обезбедувајќи околу 15 отсто од вкупното производство на електрична енергија, пренесува Ројтерс.

Но, оваа година, Франција стана нето увозник на енергија за прв пат откако се води евиденција, од 2012 година, бидејќи нејзината нуклеарна енергија падна на најниско ниво во последните 30 години, според податоците од консултантската куќа EnAppSis.

ff2

Недостигот од снабдување, предизвикан од бранот поправки на нуклеарните централи во земјата, не можеше да дојде во полошо време.

Европа е во „прегратка“ на енергетска криза, бидејќи испораките на руски гас драстично се намалија, а Франција, која добива 70 отсто од електричната енергија од нуклеарна енергија, ја загуби предноста.

Цените на електричната енергија во Франција достигнаа серија највисоки вредности на сите времиња, над 1.000 евра (1.004,10 долари) за мегават час претходно овој месец, поради очекувањата дека земјата нема да има доволно електрична енергија за да ја задоволи домашната побарувачка.

Тој скок на цените од околу 70 евра пред една година придонесе за криза на трошоците за живот.

„Високите цени на струјата претставуваат економска закана, при што француските нуклеарни прашања се чини дека се претвораат во поголем предизвик од текот на рускиот гас“, рече шефот на економија и истражувања на следната генерација во компанијата Јулијус Бер Норберт Рикер.

ff

Рекорден број од 56 нуклеарни реактори во Франција се исклучени поради задоцнето одржување и проверки поврзани со проблеми со корозија, кои првпат се појавија во декември минатата година. Некои реактори мораа да го намалат производството во текот на летото за да спречат прегревање на реките што се користат за ладење на реакторите.

Од 29 август, 57 отсто од нуклеарните производни капацитети беа вон мрежата, според податоците доставени од државната групација за нуклеарна енергија Electricite de France (EDF).

Моменталниот распоред за исклучување на EDF предвидува нивоата на производство да се враќаат на околу 50 гигавати (GW) дневно до декември, од околу 27 GW сега, бидејќи реакторите постепено се враќаат за зимската сезона.

Но пазарот, аналитичарите и синдикалните официјални лица сметаат дека прогнозата е премногу оптимистичка.

ff1

Франција во редовни околности годишно произведува околу 400 терават-часови (или 400.000 GWh) нуклеарна електрична енергија и извезува околу 10 отсто во потоплите месеци.

Но, за време на зимскиот врв на потрошувачката, Франција увезува струја од соседите, особено од Германија.

Оваа година EDF предвидува француско нуклеарно производство од 280-300 терават-часови, што е најниско од 1993 година.

Во текот на летото, Франција увезуваше енергија од Германија и Белгија, кога вообичаено би ја извезувала.

„Тоа создава застрашувачка перспектива за зимата“, рече консултантот за нуклеарна енергија од Париз, Микле Шнајдер.

Шест аналитичари кои ги анкетираше Ројтерс процениле дека зимскиот енергетски капацитет на Франција ќе падне под прогнозата на EDF, за 10 до 15 GW дневно најмалку до крајот на јануари.

Тоа значи дека, како што е наведено, Франција ќе мора да увезува повеќе енергија кога и остатокот од Европа ќе се соочи со енергетска криза или ризик од прекин на електричната енергија.

Минатата недела EDF – која неколку пати ги намали прогнозите за нуклеарното производство оваа година и издаде четири предупредувања за добивката – го одложи рестартирањето на неколку реактори барем до средината на ноември, што поттикна уште поголема неизвесност.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top