Насловна / Арт и дизајн / Филип Старк ја претстави својата визија за столот Louis XVI Medallion

Филип Старк ја претстави својата визија за столот Louis XVI Medallion

За Salone del Mobile 2022, Dior за прв пат ги здружи силите со Филип Старк и го покани да го реинтерпретира иконичниот симбол: столот Medallion.

Овој меѓународно познат дизајнер, познат по своите визионерски и поетски дела, ги комбинира основите на легендарната куќа Dior со savoir-faire што ги поместува границите на извонредноста.

1

За Dior, тој дизајнираше стол наречен Miss Dior, посвета на одреден вид женственост, проткаено со смела елеганција. Воден од „passion du minimal“, тој до крајност ја оплеменил структурата на прочуеното седиште, барајќи ја апсолутната чистота на неговата силуета, уште повеќе нагласена со леснотијата на алуминиумот.

4

Столот го имаше своето деби во етеричниот и пештерски театар под миланската Palazzo Citterio, култно здание од 18 век лоцирано во срцето на градот. Беа претставени три модели, еден со вообичаени потпирачи за раце, еден без, а последниот со само еден потпирач за раце. За да одговара на луксузот на настанот, столот е претставен во полиран или сатенски црн хром, розов бакар и злато. „Изборот на алуминиум беше очигледен: тоа е благороден материјал, резултат на машката интелигенција: може да се рециклира и многу е лесен“, вели дизајнерот. Во меѓувреме, го привлекол бледо розовиот бакар поради неговата мекост, црниот хром поради прегратката на технологијата и златото поради неговите свети конотации.

5

3

Коментирајќи ја реинтерпретацијата, Филип Старк изјави: „Некои цел живот бараа мал црн фустан, а јас отсекогаш сонував за совршеното мало столче. Оваа икона на совршенство јасно постои во форма на столот Louis XVI Medallion и неговиот магичен овал, кој е еден од симболите на куќата Dior. Секогаш се ме враќаше на овој стол“.

6

2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top