Насловна / Архитектура / Фасада што имитира завеси, но го крие и спојот на две згради

Фасада што имитира завеси, но го крие и спојот на две згради

Сместен меѓу два музеја во јапонскиот град Сумида, спа центарот Ryogoku Yuya Edoyu остана верен на амбиентот на својата улица, но му беше дадена елегантна и интересна нова облека.

fasada

Архитектите од Kubo Tsushima  Architects сакале да го истакнат во својот дизајн концептот што ќе се заснова на зборот „ју“ (што е дел од зборот Едоју) што значи да скитате и уживате слободно. На овој начин, тие создале простор што им овозможува на посетителите на објектот на 802 метри квадратни да уживаат „лутајќи“ низ разните објекти на овој спа центар. Сепак, она што го прави централниот мотив на оваа зграда е нејзината фасада.

fasada1
Идејата при дизајнирање на фасадата била дека наликува на завеси во традиционалните јапонски бањи кои се нишаат во ветрот. Ова е постигнато со употреба на делумно перфорирани алуминиумски панели со кимоно шема, која била популарна во периодот Едо.

fasada2
Сепак, оваа фасада исто така има многу значајна функција. Со поставување на таква завеса, односно фасада пред фасадата, скриена е врската меѓу стариот и новиот дел од објектот, а зградата сега изгледа како единечна целина, пишуваат архитектите за ArchD Daily.

fasada3
Внатрешноста е посебна приказна и секако не е во никој случај обична. Просторот е дизајниран без столбови и греди, а е одвоен со поставување кади, помали базени и мебел. Благодарение на многу значајната употреба на завршни материјали и осветлување, постигнато е зонирање, но и континуиран опсег на содржини.

fasada4
Во областа за капење наменета за жени, архитектите биле инспирирани од облаците при дизајнирање. Освен тоа што таванот ги имитира овие метеоролошки феномени, има и големи кади со различна висина и длабочина и со различни движења на вода во нив, сите со примарна идеја во умот дека посетителите „талкаат“ низ вселената и уживаат во различни начини на пливање.

fasada5
Во целиот спа центар има простории со различни функции поврзани со истата идеја, да се претстави Едо периодот од помодерна перспектива.

fasada6

fasada7

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top