Насловна / Архитектура / ЕКСПО 2025: Претставен дизајнот на Фуџимото на изложбениот комплекс (ВИДЕО)

ЕКСПО 2025: Претставен дизајнот на Фуџимото на изложбениот комплекс (ВИДЕО)

Градот Осака во Јапонија веќе некое време напорно работи на организирање на Светската изложба 2025 година, меѓународен настан кој се очекува да привлече милиони посетители.

Експо 2025 ќе трае од 13. април до 13. октомври 2025 година и е можност Јапонија по втор пат да се покаже како домаќин на изложбата, бидејќи во оваа земја изложба се одржала и во 1970 година.

0

Низ историјата, уште од 1851 година, Светските изложби биле место каде што се претставени и популаризирани новите технологии, што довело до технолошки напредок и иновативни дизајнерски решенија.

Спасување, зајакнување и поврзување животи

За овој настан, Осака ја избра сеопфатната тема „Дизајнирање на идното општество за нашите животи“, со три подтеми кои дополнително го развиваат овој концепт: Спасување животи, Зајакнување на животите и Поврзување животи.

2

Познатиот архитект Соу Фуџимото е избран за проектант на изложбениот простор, преземајќи ја одговорноста за изработка на мастер план и обезбедување насоки за дизајнерите од земјите учеснички.

Во објава на Инстаграм, Фуџимото ги откри и првите визуелизации, предложениот мастер план за ЕКСПО 2025 во Осака, развиен во соработка со Tohata Architects & Engineers и Azusa Sekkei Co. Ltd.

Проектот вклучува дрвена структура од 60.000 квадратни метри што го опкружува изложбениот простор.

Со пристапен зелен кров, Ring Roof црпи инспирација од традиционалната јапонска градба со дрво, која се гледа во култните структури како што е сцената во храмот Кијомизу во Кјото.

4

Околу 600 метри во дијаметар

Структурата се протега помеѓу 12 и 22 метри висина и има приближно 600 метри во дијаметар, и претставува клучен дел во циркулацијата на Експо, нудејќи заштита од временските услови и инспиративно искуство.

1

Достапен за посетителите, кровот има палуба за набљудување што нуди панорамски поглед на океанот.

ЕКСПО 2025 во Осака ќе биде домаќин на повеќе од 150 земји и неколку меѓународни организации, од кои секоја развива павилјони и инсталации за да ја прикаже сопствената интерпретација на темата на изложбата.

Според зборовите на Соу Фуџимото, младите дизајнери и архитекти ќе имаат можност да добијат провизии за мали згради ширум локацијата, во обид да поттикнат иновации и експериментирање.

3

Испрати коментар

Scroll To Top