Насловна / Вести / Драматичното рушење на електрана во Велика Британија, прекина фудбалски натпревар

Драматичното рушење на електрана во Велика Британија, прекина фудбалски натпревар

Впечатливата експлозија во која се срушени четири огромни ладилни кули на електраната Rugeley, накратко го прекина натпреварот кој се играл во близина на местото, во склоп на аматерската лига во Велика Британија, а видеото кое го прикажува рушењето привлече големо внимание на социјалните мрежи.  Интересна е сцената од фудбалскиот терен, во чија позадина драматично с ерушат деловите од електраната стара 60 години. Овие симболи на индустриска Британија заминуват во историјата, а локалниот клуб имал најголем број гледачи во својата историја, но тие дошле з да го гледаат рушењето. На огромната парцела која оваа екогашна електрана ја остава зад себе ќе биде изградено училиште, како и илјада домови, но и „простор за вработување“.

rugeley1

rugeley2

rugeley3

rugeley4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top