Насловна / Вести / Добре дојде на летото во вашиот двор

Добре дојде на летото во вашиот двор

Ако имате среќа да имате двор или мала градина која е во ваша сопственост, сигурно ќе сакате да уживате во сонцето и свежиот воздух во него во наредните летни месеци.

dvor
Прашање е дали вашата градина изгледа како место што ветува моменти на уживање. Доколку не знаете како да го организирате на вистински начин и да го поздравите летото во него, има неколку корисни совети и идеи кои ќе го направат просторот околу вашата куќа поизразен, убав и секако попријатен.
Ако се сомневавте дека одреден стил може да преовладува во вашиот двор, знајте дека навистина може и треба, што е уште поважно. Стилот може да се изрази со растенија, украси, ткаенини и градинарски мебел. Важно е да одлучите дали вашиот двор ќе биде модерен, рустикален, минималистички или во него ќе доминира јапонскиот систем за градина. Кога ќе го изберете вашиот стил, ќе можете да најдете соодветни растителни видови.

cveće
Зелениот тревник е добра основа за скоро сите стилови на уредување. Без разлика дали ќе изберете модерен или рустикален стил, зелениот тревник ќе одговара совршено. Ако претпочитате просторност и шик изглед, може да се придржувате до вообичаеното зеленило, трева и грмушки. Повеќето модерни градини не се цветни, но претпочитаат зеленило. Ако навистина уживате во шарените цвеќиња, тоа е одраз на рустикалниот стил. Јапонските градини вклучуваат, покрај зеленилото, многу камења, наместо класичните бетонски плочи.

dvor2
Кога украсувате градина, клучно е да бидете водени од работи што ве инспирираат. Куќи со приказни, фенери, градинарски мебел, фонтани и мали детали се карактеристични за стилот на бохо и слично.

dvor4

Ова лето, кое поради ситуацијата со коронавирусот ќе биде малку поразлично, може да се искористи за летно уживање во двор. А, копнеењето по некоја од омилените летни дестинации, нека ве натера вашиот двор да го претворите во летна оаза.

dvor5
На крајот на краиштата, летната забава и релаксација не мора да значи патување. Со малку инспирација, импровизација и правилен совет, одморот дома може да биде голема промена.
Кога ќе го претворите дворот од  вашиот дом во место каде што може да готвите, вечерате, да се опуштите или да организирате филмски маратон, тогаш тој добива сосема нов шарм. Дури и помалите простори лесно може да станат совршено место за одмор и забава ако ги збогатите со соодветни артикли. Со малку импровизација и малиот балкон може да биде нова локација за романтична вечера или одмор.

dvor6
Ако имате намера да го направите вашиот двор вистински мал рај на плажа, потребно ви е поставување лежалка. Додека ги впивате сончевите зраци испружени на лежалката, не заборавајте да додадете и неколку шарени перници за дополнителна удобност. Исто така, потребно е и чадор со цветна шема за пријатна сенка. Егзотичната атмосфера ќе ја надополни и висечка лежалка, кој има за цел да ве опушти додека пиете освежителен пијалак или ја читате вашата омилена книга.

dvor9

dvor10

dvor11

dvor12

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top