Насловна / Архитектура / До крајот на годинава почеток на изградбата на контроверзниот париски триаголник

До крајот на годинава почеток на изградбата на контроверзниот париски триаголник

Изградбата на облакодерот Tour Triangle, дизајниран од швајцарското студио Herzog & de Meuron, конечно треба да почне во Париз, цели 15 години по првичното лансирање на проектот.

Pariz

Градежната компанија Unibail-Rodamco-Westfield (URW) овој месец потпиша договор за партнерство со инвестициската група на француската осигурителна мултинационална компанија АКСА, обезбедувајќи финансиска поддршка за целосната цена на проектот од 670 милиони евра, пишува Dezeen.

Првичните градежни работи на парискиот триаголник висок 180 метри се очекува да почнат до крајот на оваа година и да завршат во 2026 година – дванаесет години подоцна од првично планираното.

Pariz1

Се предвидува дека триаголникот ќе биде највисокиот облакодер што се појавил на хоризонтот на центарот на Париз од 1973 година. Планирано да се наоѓа на авенијата Ернест-Ренан, зградата ќе содржи канцеларии, конференциски центар, продавници, ресторани и хотел.

Филип Гужон, градоначалникот на 15-тиот арондисман во кој ќе се наоѓа Триаголникот, ветил дека ќе апелира до градскиот совет да го одложи развојот на проектот, пишува францускиот весник Ouest-France.

Pariz2

Гужон тврди дека по почетокот на пандемијата Ковид-19, зградата повеќе не е релевантна за потребите на претприемништвото.

Во меѓувреме, Le Parisien минатиот месец откри дека француското Национално финансиско обвинителство покренало истрага за наводите за фаворизиран однос на канцеларијата на градоначалникот на Париз кон Viparis, компанијата која управува со локацијата Tour Triangle и е подружница на URW и трговско-индустриската комора Paris Ile-de-France.

Pariz3

Истрагата може дополнително да го одложи проектот, за кој URW претходно се надеваше дека ќе биде готов навреме за Олимпијадата во Париз во 2024 година.

Архитектонското биро Herzog & de Meuron првично почна со работа на Tour Triangle во 2006 година, но проектот беше одложен поради серија долги планирања и правни битки.

Pariz4

Поставен на 42 ката и зафаќа 91.351 квадратни метри, Триаголникот треба да стане третата највисока зграда на целата територија на градот Париз, зад Tour Monparnassea и Ајфеловата кула.

Неговата трапезоидна форма сугерира дека од центарот на Париз триаголникот ќе изгледа како тенка кула, но неговата целосна ширина ќе биде видлива од исток и запад.

Herzog & de Meuron наведува дека обликот на зградата – што некои ја споредуваат со пирамида во Лувр, парче Тоблерон или парче сирење – ги зголемува аглите на гледање за оние внатре, додека ја намалува големината на сенката што ја фрла на соседните згради.

„Го дизајниравме Триаголникот за Париз и парижаните. Она што најмногу сакаме да го постигнеме со оваа зграда е таа да биде отворена за сите и да ја вклучи целата заедница“, рекоа основачите на студијата Жак Херцог и Пјер де Меурон по склучувањето на договорот за финансирање помеѓу URW и AKSA.

Pariz5

URW претходно изјави дека проектот „вклучува највисоки еколошки градежни стандарди“, како и „најдобра конвенционална потрошувачка на енергија и пат на емисија на јаглерод во согласност со целите на Парискиот климатски договор“.

Во оваа компанија, исто така, беше предложено дека триаголникот може, доколку е потребно, да ја промени својата првобитна намена во иднина.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top