Насловна / Арт и дизајн / Декоративна и корисна: ѕидна маса која заштедува простор (ВИДЕО)

Декоративна и корисна: ѕидна маса која заштедува простор (ВИДЕО)

Некои парчиња мебел можат да имаат двојни функции, додека има и такви кои можат да бидат и декоративни и корисни. Постојат и оние кои можат брзо да се отстранат кога не се користат, со што се добива повеќе простор, а истовремено прават ограничениот простор да изгледа подобро. Да се ​​најде нешто што го може сето тоа може да биде предизвик, но има многу креативни дизајнери на мебел кои се подготвени за тој предизвик.

2

Flow ѕидната маса на дизајнерот Robert van Embricqs е нешто што може да ги исполни сите тие барања кога станува збор за изборот на совршено парче мебел. Кога е преклопена и превиткана, изгледа како уметничко дело на ѕид со својата минималистичка, геометриска форма. Во почеток е рамно платно, а кога ќе се отвори, изгледа како „спирална гасеница“, но набрзо се претвора во маса каде што може да се работи, чита или пишува. И покрај нејзината мултифункционалност, има прилично едноставен дизајн кој  исто така е и одржлив.

5

За да се претвори од современо уметничко дело на ѕид во функционално парче мебел, сè што треба да се направи е да се расклопи и да се свртите околу нејзината оска. Постојат шарки кои помагаат да се претвори од вистинско мало уметничко дело во практично биро. Од дизајн на рамно пакување, станува маса каде што можете да се работи, опушти или дури и се да јадете ако немате трпезариска маса во станот.

1

Кога ќе се заврши со користењето и се посака да се има повеќе простор во домот, може едноставно да се врати и повторно да стане дел од декорацијата на домот. Всушност, дури и кога ќе се расклопи во биро, сепак се добиваприлично убаво парче мебел што неодоливо потсетува на бамбусови гранки, но во помал обем.

3

4

Испрати коментар

Scroll To Top