Насловна / Архитектура / Да се смрзнеш од архитектурата на светскиот фестивал на мразот

Да се смрзнеш од архитектурата на светскиот фестивал на мразот

Светскиот фестивал на мразот во кинескиот град Heilongjiang, прв пат бил организиран во 1985 година и од тогаш неговите посетители од година во година можат да уживаат во спектакуларни дворци и скуплтури направени од мраз.

Najveci-festival-leda-naslovna

Со користење на 120 кубни метри мраз и 111 кубни метри снег, илјадници уметници во изминатите 34 години на температура и од -35 степени прават вистински уметнички дела. Едно од нив има добиено и Гинис за најголема склуптура од мраз и тоа со висина од 8,5 метри и должина од дури 250 метри.

_105073068_051438500-1

На овогодинешниот фестивал може да се видат повеќе од 100 ледени објекти и скулптури, кои ги имаат креирано 12 уметници од различни земји во светот, а некои од нив се вистински архитектонски ремек дела.

Harbin-Ice-Snow-Festival (19)

Фестивалот во Heilongjiang, кој до сега го имаат посетено 18 милиони луѓе, е отворен до 5 февруари кога ќе заврши ледената бајка.

Ice Sculpture (14)

An employee wearing a panda costume slides down from an ice sculpture during the Harbin International Ice and Snow World festival in Harbin

Visitors walk around ice sculptures during the annual ice festival in Harbin, Heilongjiang province

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top