Насловна / Вести / Цветни букети: Кои се трендовите за аранжирање цвеќе во 2023 година

Цветни букети: Кои се трендовите за аранжирање цвеќе во 2023 година

Букет цвеќе е универзален подарок што ги зборува сите јазици. Може, со внимателен избор, да се прилагоди на секоја пригода и личност. Исто така, може да се ужива без конкретна причина, убавината на цвеќето е доволна сама по себе.

4

Бои во тренд за 2023 година

Трендовите на бои се уште еден важен фактор на кој треба да обрнете внимание кога станува збор за тоа какви видови цвеќиња и стилови на дизајн ќе бидат популарни во 2023 година. И Color Marketing Group и Институтот за бои Pantone секоја година ги објавуваат своите прогнози за боите што ќе бидат актуелни во наредната година.

И двете групи ги идентификуваа земјените зелени и портокаловите нијанси како бои кои ќе бидат во тренд. Исто така и двете укажуваат на смели бои – неонско сина и живописна магента.

5

Затоа, побарајте разнобојни, живописни комбинации за да бидете во тренд. Енергичната комбинација на магента божур, лалиња и рози ќе ве направи трендсетер меѓу пријателите и семејството.

6

Видови цвеќиња за 2023 година, по избр од холандски мајстори

Холандија долго време беше центар на европската индустрија за цвеќе – и не само поради своите познати шарени полиња со лалиња. Оваа земја е најголемиот извозник на резано цвеќе во светот, и сигурно е дека најдобро знаат како се развиваат трендовите кога станува збор за цвеќето. Секоја година Советот за цвеќе на Холандија објавува два актуелни трендови за да помогне во изборот на растенија и цвеќиња кои се очекува да бидат популарни и барани во наредната година.

7

Цветниот совет ја претстави темата наречена „Собирање спомени“ за својата колекција пролет/лето 2023. Предвидуваат дека цвеќињата како рози, каранфили и лутиче (Ranúnculus) ќе бидат во тренд оваа година, заедно со растенијата како хортензија, фикус и еукалиптус.

2

За сезоната есен/зима 2023 година, Цветниот совет го избра „Vintage Folklore“ за своја тема. Меѓу цвеќињата кои особено добро се вклопуваат во овој тренд се делфиниумите, зумбулите и лалињата.

3

Да се ​​биде секогаш во тренд може да биде напорна работа и не треба да се робува. Но овој преглед на боите и цвеќињата што се очекува да бидат хит во 2023 година ќе ве инспирира да го аранжирате вашиот совршен букет и да разубавите нечиј ден.

9 1 8

Испрати коментар

Scroll To Top