Насловна / Вести / Bvlgari Нotel Paris – нов тип на хотелски луксуз

Bvlgari Нotel Paris – нов тип на хотелски луксуз

Сместен токму таму каде што се наоѓа сиот луксуз на француската престолнина, Bvlgari Hotel Paris е нов вид на хотелско искуство кое нема да остави никого рамнодушен.

1_resize

Комбинацијата на италијанското гостопримство, златното наследство на познатиот бренд и славната историја на градот на светлината, резултирало со создавање на луксузен хотел проектиран од познатото архитектонско биро Antonio Citterio Patricia Viel. Хотелот располага со 76 соби и апартмани, вклучувајќи го и пентхаусот Bvlgari: приватен стан од речиси 400 квадратни метри со сопствена панорамска кробна градина и фантастичен поглед на градот.

8_resize

Хотелот се карактеризира со софистицирана мешавина на бескомпромисна чистота на линии и суптилни референци на италијанската ренесансна архитектура. Така, масивните двокатни прозорци совршено се вклопуваат со оригиналната фасада, што внесува нов графички идентитет во целиот овој дел од градот. Внатрешноста на хотелот ја вклучува истата палета на бои и текстури што може да се видат во другите хотели на Bvlgari ширум светот: мермер, свилени ѕидни облоги, гранит, таписерија, како и лакирана столарија од еукалиптус.

3_resize

4_resize

Најдоброто од италијанската изработка е подобрено со соработката со најдобрите француски занаетчиски ателјеа кои се потрудиле да создадат совршена средина за дизајнерски мебел и уметнички дела. За момент се чини дека, двете познати престолнини, Париз и Рим повторно се натпреваруваа во креативност, стил, историја, мода, кујна и уметност.

16_resize

12_resize

Bvlgari Hotel Paris може да се пофали и со полуолимписки базен, засебно и добро опремено фитнес студио, соби за спа третмани и неверојатна локација во близина на Ајфеловата кула, која се наоѓа на само неколку минути пешачење од хотелот.

7_resize

Во хотелот, стилот на услугата е целосно одново осмислен за да биде беспрекорен, автентичен, а сепак неформален, токму толку колку што дозволуваат најмалите детали на зградата. Деталите се оние кои одлучиле секое катче од овој хотел со пет ѕвезди да блесне со полн сјај.

9_resize

5_resize

11_resize

2_resize

15_resize

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top