Насловна / Вести / Бруталнo долга рута: Патување со воз од Западна Европа до Сингапур

Бруталнo долга рута: Патување со воз од Западна Европа до Сингапур

Како што пренесува Euronews, новата железничка линија отворена во Лаос, го овозможува најдолгото патување со воз на светот. Патникот кој ќе седне во воз на југот од Потругалија, до Сингапур ќе стигне за точно 21 ден, а на оваа рута ќе мине низ Париз, Москва и Пекинг. На овој начин, железничкиот сообраќај и натаму се развива, на воодушевување на љубителите на возовите и овој вид патувања. На овој пат од Потругалија до Сингапур, се поминуваат точно 18.755 километри. Патниците ќе минат низ 13 земји. Се разбира цената не е баш за секој џеб (од 1400 евра па нагоре), но без сомнение станува збор за авантура на животот, па веројатно се исплатува да се штеди за вакво доживување.

rail1

rail2

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top