Насловна / Вести / Брисел даде зелено светло за контроверзниот брак помеѓу Баер и Монсанто

Брисел даде зелено светло за контроверзниот брак помеѓу Баер и Монсанто

Европската Унија даде согласност за најавеното спојување на компаниите Баер и Монсанто. Се работи за еден од најконтроверзните проекти на спојување. Германската фармацевтска групација и американскиот агрохемиски гигант, со овој потег имаат амбиција да станат светски лидер за пестициди и семенски материјали. На тој пат, треба уште да се добие и дозвола од американските власти. По оваа операција која Баер ќе го чини 51 милијарда евра, фармацевтите ќе станат водечка сила и во областа на земјоделството и агрохемијата.

 

4 Коментари

  1. Kako mozevte da napisete Bayern… kako pokrainata ili klubot.
    Farmacevtskata kompanija se vika Bayer

  2. toa znaci deka i lekovite so ke gi pieme ke bidat GMO so geni na razni bolesti so drugi zborovi genocid vrz covestvoto..samo ne kupuvanje na lekovi ot tie kompanii moze da ne spase

  3. Znaci bojkot na Bayer!

  4. Анонимен

    Germanci, naebale ste go, ke ve napravat genetski mutanti….

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top