Насловна / Вести / Библиотека со двојна висина во реновирана куќа во Ванкувер

Библиотека со двојна висина во реновирана куќа во Ванкувер

Канадското архитектонско биро RSAAW ја обнови куќата од средината на векот во Ванкувер за да вклучи библиотека со двојна висина, бели ентериери и куќа на дрво во градината.

1_resize

Проектот, наречен Berkley House, е двокатна куќа со темна фасада опкружена со дрвја во северен Ванкувер.

Локалното проектантско биро RSAAW ја трансформираше семејната куќа во светол и транспарентен простор со поврзување на нејзините, претходно одделени, две нивоа и внатрешноста слична на галерија ја обоилe во бела боја.

2_resize

Косиот кров има големи кровни прозорци кои го нагласуваат средишниот атриумски простор на отвореното приземје. Пред реновирањето, ова ниво било помошен простор.

17_resize

„Семејните простори беа донекаде затворени, со минимална природна светлина во клучните области“, велат архитектите од RSAAW.

Поврзаните нивоа на Berkley House се закотвени во библиотека со двојна висина, формирана од наредени кутии од светло дрво. Дрвената полица за книги е вградена во скалишното јадро поврзувајќи ги нивоата.

3_resize

18_resize

4_resize

„Чувството на простор во домот дополнително е зголемено со сводни тавани на целиот главен кат“, велат архитектите и додаваат: „Со поставување на големи стаклени површини се пружа поглед на зеленилото во градината и пошироко, исполнувајќи го домот со светлина, дури и во текот на облачни денови“.

15_resize

16_resize

Циркулацијата на пониското ниво исто така е подобрена со претворање на поранешна механичка просторија во ходник со дискретен простор за складирање, што е во контраст со отворениот простор за живеење покрај него.

5_resize

10_resize

Претходно недостапниот тавански простор, претворен е во пријатна детска соба за игри, со разнобоен тепих кој одекнува во лентите од боено дрво, кои го означуваат влезот во куќичката на дрво надвор.

6_resize

Изградена околу висока ела Даглас, куќата на дрво се претопува со околина, внесувајќи разиграност во инаку минималниот дом.

11_resize

13_resize

20_resize

21_resize

19_resize 7_resize 8_resize 9_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top