Насловна / Арт и дизајн / Балерини и цвеќиња – убавината на човечкото тело и природата

Балерини и цвеќиња – убавината на човечкото тело и природата

Руската фотографка Јулија Артемјева ја открила несекојдневната убавина и поврзаност помеѓу балерините и цвеќињата.

Таа ја забележала визуелна сличност помеѓу балерините во различни пози при танцување и одредени цвеќиња.

6

Одлучила да ја испроба својата интуиција, па ангажирала балерина за една оригинална фото-сесија. Имено, Јулија од неа барала со своите танцови пози да претстави различни форми на цветови.

На крајот, таа ги поврзала со слики од цвеќиња и ги објави во рамките на колекцијата со едноставното име Балерини и цвеќиња.

11

10

2

1

3

9

8

5

4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top