Насловна / Вести / Автомобил направен од целулоза

Автомобил направен од целулоза

Јапонското министерство за заштита на животната средина го прикажа единствениот супер автомобил направен од целулоза и земјоделски отпад. Иако е релативно лесен, тврдат дека е исклучително моќен и издржлив. Наречен е “нано целулозно возило“ – NCV, и предизвикал огромно внимание на Саемот за автомобили во Токио. Дизајнот на возилото е толку агресивен и футуристички, така што малкумина би претпоставиле дека е направен од целулозни нановлакна. Материјалот е во целост „јаглеродно неутрален“ (неговото производство не бара потрошувачка на фосилни горива, ниту придонесува за загадување на околината), па затоа е многу поволен за животната средина. Луѓето кои стојат зад оваа изведба наведуваат дека „нано целулозното влакно“ е пет пати поцврсто од челикот, а има пет пати помала маса. За перформансите за моторот не станало збор на презентацијата.

NCV1

NCV2

NCV3

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top