Насловна / Вести / Атина: Итно рушење на 3.200 дивоизградени објекти

Атина: Итно рушење на 3.200 дивоизградени објекти

Грчкиот премиер Ципрас  изјави дека итно ќе бидат срушени 3.200 илегално изградени објекти во регионот на Атика, откако многу луѓе останаа заробени и блокирани во пожарите од 23ти јули, токму и поради непочитувањето на прописите за градење.

По рушењето на критичните објекти во регионот на Атика (кој ја вклучува и Атина), премиерот ветува дека истото ќе се случи и во остатокот од земјата. Истовремено, тој истакнува дека надлежните и натаму ќе работат на детално испитување на сите аспекти од ова акатастрофа која однесе 91 жртва.

Atica3

Attica1

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top