Насловна / Архитектура / Архитектура која „оживува“ со изгледот внатре

Архитектура која „оживува“ со изгледот внатре

Луксузниот дом го уредил познатиот италијански архитект, дизајнер и уметник Vincenzo De Cotiis. Тој е препознатлив по стил кој е со богата текстурира, робусно скулптурен и избор на мебел кој е специфичен, комбинира иконични модернистички материјали како месинг и тоскански мермер со само неколку конвенционални детали.

11_resize

Во овој дом надвор од Милано, дизајниран од De Cotiis за пар кој е ентузијастичен колекционер на уметност од 20. век, скоро сите делови од домот се украсени во модерен стил. Поради желбата на сопствениците за приватност, првенствено заради непосреднта близина на соседните куќи, De Cotiis создадал бетонска зграда, „збогатена“ со изобилство на природна светлина и надворешен простор.

1_resize

„Во овој случај нема историска слоевитост во просторот, туки ентериерот првенствено е дефиниран со специфичен избор на материјали. Посебен предизвик при уредувањето беше да се создаде архитектура која „оживува“ со изгледот внатре, притоа пружајќи им на сопствениците чувство на заштита и интимност“ изјавил De Cotiis за Architectural Digest.

3_resize

Прозорите во дневната соба го поврзуваат просторот со пространата тераса богата со зеленило каде има и базен. Каучот на развлекување, мермерната маса за коктели и полиците од челик и стакло се вклопуваат во ентериерот создавајќи гламурозно чувство. Стилот на уредување дизајнерот го нарекува „систем на испреплетени волумени“.

4_resize

5_resize

Вниманието во дневната зона го привлекуваат користени детали, килим со интересен дизајн, неколку иконични столици произведени 1951. година и старинска софа.

6_resize

Во едниот дел на дневната соба сместени се интересни светилки, полиците во собата се изработени од челик, месинг и рециклирано дрво. Другиот дел на собата се отвара кон библиотека, а тука се и беспрекорната кујна и трпезарија, простории каде се укомпонирани различни материјали, бои и дизајни.

2_resize

На катот се сместени просториите за спиење и вежбање, а катовите ги поврзуваат бетонски скали кои помалку потсетуваат на индустриски дизајн. Скалиштето е исто така украсено со декоративни детали и уметнички слики.

8_resize

На катот од едната страна е главната спална соба и просторија за вежбање, а на спротивната страна е бањата со vintage огледало над дуплиот мијалник.

10_resize 9_resize

 

 

 

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top