Насловна / Архитектура / Архитектура 007: Впечатливи згради од филмовите за Бонд, Џејмс Бонд

Архитектура 007: Впечатливи згради од филмовите за Бонд, Џејмс Бонд

Дали Џејмс Бонд сака архитектура? Судејќи според сцените со впечатливи згради и ентериери кои главно завршуваат во пепел до крајот на филмот по спектакуларни експлозии, навистина не изгледа така. Сепак, не е Бонд тој што негува непријателство кон модерната архитектура, туку неговиот творец – Јан Флеминг.

Bond

Познати се острите ставови на овој британски писател и новинар кон архитектот Ле Корбизие, изразен претставник на модернистичкиот стил. Така, Флеминг именува еден од неговите најозлогласени ликови по Ерн Голдфингер, унгарски архитект, дизајнер на кулата Трелик во Лондон, која била подигната во соседството на Флеминг. Наводно, авторот се налутил кога Голдфингер демолирал две викторијански куќи и ги заменил со две модерни вили.

Така Флеминг – на големиот гнев на Голдфингер – го присвои името на архитектот и го зацементираше во историјата како еден од најпознатите лоши момци во кинематографијата.

Сепак, спротивно на ставовите на Флеминг, филмовите за тајниот агент 007 изобилуваат со раскошни згради и ентериери кои се вистинско уживање за архитектите. Ова се некои од највпечатливите згради од филмовите за Џејмс Бонд.

МАНАСТИР СВЕТА ТРОИЦА

Манастирот Света Троица е православен манастир сместен на карпа висока 400 метри и е дел од група од 24 манастири, изградени на Метеори. Црквата е изградена меѓу 14 и 16 век и се наоѓа на листата на светско наследство на УНЕСКО. Ова е местото каде што Роџер Мур сними познати сцени во филмот Само за твоите очи, на Џејмс Бонд во 1981 година.

Bond1

ВИЛА ДЕЛ БАЛБИАНЕЛО

Вила Дел Балбианело се наоѓа на пошумениот полуостров Комо во Италија. Идиличната вила е изградена во 1787 година, на местото на францисканскиот манастир, од кардиналот Анџело Дурини, а потоа реновирана во 1988 година од американскиот генерал Батлер Амос. Се појавува во неколку холивудски филмови, од кои најзначајни се Војна на Starвездите: Епизода II – Напад на клоновите и, се разбира, Казино Ројал (2006), каде што го видовме Даниел Крег како се опоравува од повредите во прекрасното езерско светилиште.

Bond2

PIZ GLORIA

Во книгата на Флеминг „Во служба на нејзиното височество“, Piz Gloria била планински врв во кој се наоѓал клиника за истражување и скијачки центар во сопственост на грофот Балтазар де Блошамп.

Меѓутоа, за филмската адаптација на овој филм во 1969 година, сцените во „клиниката“ всушност се снимени над сега познатиот ротирачки ресторан наречен Piz Gloria во Швајцарија. Станицата за жичницата и ресторанот се дизајнирани од архитектот Берн Конрад Волф.

Bond3

THE OLD WAR OFFICE

Флеминг, наводно, го замислил својот идеален шпион во The Old War Office

во Лондон. Зградата беше сцена во многу филмови за Бонд, претставувајќи се како седиште на Mi6 во Октопод (1983), Murder View (1985), Лиценца за убиство (1989), Skyfall (2002) и Spectre (2015). Откако беше затворена за јавноста повеќе од еден век, зградата ќе се претвори во луксузен хотел во 2022 година.

Bond4

ЦЕНТАРОТ ПОМПИДУ

Во филмот Операција свемир од 1979 година, Роџер Мур се среќава со д -р Гудхед во фабрика, а таа сцена е снимена во познатиот центар Помпиду во Париз.

Дизајнирана од архитектите Ренцо Пјан и Ричард Роџерс во 1970-тите и инаугурирана во 1977 година, оваа високотехнолошка икона на француската престолнина е една од водечките културни атракции во Париз.

Bond5

ХОТЕЛ ESO

Хотелот ESO во чилеанскиот град Серо Параналу служи како сместување за опсерваторијата Паранал. Главно се користи од научници и инженери кои работат во опсерваторијата и е дизајниран од Хернан Марчант.

Bond6

Меѓутоа, во светот на тајниот агент, оваа линеарна структура е претставена како еко-хотел лоциран во пустината Атакама во Боливија и се вика Перла де лас Дунас. Се појавува во филмот „Зрно утеха“ (2008) и служи како место за средба на Доминик Грин, генералот Медран и Даниел Крег. Во филмот, зградата на филмот е подигната во воздух. За среќа, само моделот е оштетен.

Bond7

НЕ Е ВРЕМЕ ЗА УМИРАЊЕ

Најновиот филм за Џејмс Бонд – Не е време за умирање – се појави во кината на почетокот на септември и тоа ќе биде последното продолжение со Даниел Крег во главната улога.

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top