Насловна / Архитектура / Архитектонски спектакл: 10 најдобро дизајнирани винарии во светот

Архитектонски спектакл: 10 најдобро дизајнирани винарии во светот

Винарските визби отсекогаш биле посебни хедонистички места, кои во меѓувреме станаа вистински магнет за туристите. Затоа не е изненадувачки што винариите сакаат нивните имоти да изгледаат што е можно подобро, па ангажираат архитекти и дизајнери да ја подигнат услугата на уште повисоко ниво.

Vinarija

Како изгледаат најспектакуларните винарии во светот? Тој одговор го дава годишниот избор на Најдобрите светски винарници како единствен специјализиран натпревар за проект на винарија, а е покренат за да го афирмира квалитетот во модерниот вински туризам.

Ова се победниците за 2021 година.

10. CREATION, WALKER BAY, ЈУЖНА АФРИКА

Vinarija1

Винаријата Creation е основана во 2002 година, кога по неколку часа возење долж брегот јужно од Кејп Таун, швајцарскиот винар Џеј Си Мартин и неговата сопруга Каролина откриле 40 хектари недопрена земја. На тоа место, од нула, изградиле винарија. Со првата жетва во 2006 година, Creation стана неизбежна дестинација во Јужна Африка за винските туристи.

9. ГОНЗАЛЕС БАЈАС – БОДЕГАС ТИО ПЕПЕ, ХЕРЕЗ, ШПАНИЈА

Vinarija2

Винаријата Гонзалес Бајас е основана во 1841 година од Мануел Марија Гонзалес Ангел, кој почнал со производство на вино.

Винаријата Тио Пепе, именувана по вујкото на Гонзалес, е изградена во 1963 година со 28 илјади буриња и е на три ката. Куполата што ги покрива бурињата во винаријата е проектирана од францускиот инженер Густав Ајфел, автор на Ајфеловата кула во Париз.

8. ВИНА ВИК, ДОЛИНА КАЧАПОАЛ, ЧИЛЕ

Vinarija3

Винаријата во подножјето на Андите се наоѓа на место што староседелците го нарекуваат златно. Вината ВИК се една од најнапредните, уметнички и холистички винарии во светот. Тоа е визијата на норвешкиот бизнисмен Алекс Вик и неговата сопруга Кери, проектирана од архитектот Марсело Даглио.

Винаријата од титаниум и бронза на гребенот на ридот, со поглед на долините, се наоѓа на површина од 4.500 хектари. Вградена во пустината, винаријата има и хотел со 22 тематски апартмани, бунгалови, три ресторани и музеј на современа уметност.

7. КАТЕНА ЗАПАТА, МЕНДОЗА, АРГЕНТИНА

Vinarija4

Инспирирана од храмовите на Маите, пирамидалната винарија Катене Запате е атракција сама по себе. Всушност, тоа е култно место на аргентинската винска индустрија.

Катена Запата е основач на производството на премиум вина во Аргентина. Инспириран од винаријата Мондави во Калифорнија, внукот на основачот Николас Катена е првиот што почнал да произведува врвни црвени вина во Аргентина и го потврдил малбек, сорта што ја направи Аргентина позната.

6. МАРЧЕСИ АНТИНОРИ, ТОСКАНА, ИТАЛИЈА

Vinarija5

Семејството Антинори постојано ја работи оваа винарија од 12 век. Тие изградиле нова винарија во Кјанти, бидејќи претходната, изградена на почетокот на 20 век, веќе била нефункционална.

Семејството се консултирало со најпознатите европски архитекти, но никој од нив не успеал да ја реализира неговата визија. Се до Марко Казамонти од студиото Archea Associati, кој, како што велат во семејството, зел хартијата по еден разговор, ја скицирал фасадата на винаријата, а останатото е историја. Винаријата Антинори е еден од највредните примери за архитектура на винаријата во светот.

5. МОНТЕС, ДОЛИНА КОЛЧАГУА, ЧИЛЕ

Vinarija6

Винаријата во престижниот чилеански вински регион Апалта е основана од четворица пријатели во 80 -тите години како еден вид проект за предвремено пензионирање. Меѓутоа, нивната амбиција во никој случај не била пензионерска. Тие сакале да ги подигнат чилеанските вина на ниво без преседан.

Монтес станаа едно од најпознатите чилеански вина по препознатливите ангели на етикетите. Ангелите се исто така симбол на винаријата, распоредени низ имотот. Целата винарска визба е изградена според фенг шуи принципите, а ресторанот на Монтес го води славниот аргентински готвач Френсис Малман.

4. БОДЕГА ГАРСОН, МАЛДОНАДО, УРУГВАЈ

Vinarija7

Бодега Гарзон се наоѓа на 60 километри од Пунта дел Есте, во еколошко лозје. На површина од 15 илјади квадратни метри, Бодега Гарзон произведува 500 илјади литри вино годишно и е една од најважните туристички дестинации во Уругвај.

Винаријата има ресторан, вински бар, салон и клуб, а архитектурата и димензиите се потчинети на линеарните форми на комплексот што се спуштаат на земја над винаријата и визбата и се издигнуваат над природниот видиковец во делот за посетители од каде се отвора погледот на лозјата. Архитектонската фирма Bormida & Yanzon го потпишува проектот на оваа винарија во Уругвај.

3. ШАТО МАРГО, БОРДО, ФРАНЦИЈА

Vinarija8

Шато Марго не го нарекува Версај Медок без причина, тоа е напишано во образложението на наградата. Иако имотот произведува вино барем од 16 век, палатата што го симболизира Марго е изградена во 19 век во неопаладиски стил од архитектот Луис Комб. Фасадата на винаријата не е само амблем на нивните вина, туку и симбол на големината и моќта на Бордо.

2. МАРКЕС ДЕ РИСКАЛ, РИОХА, ШПАНИЈА

Vinarija9

Шпанската винарија Маркес де Рискал, чиј дизајн е потпишан од легендарниот архитект Франк Гери, минатата година го зазеде шестото место во оваа селекција. Винаријата е основана во 1858 година, а вината од имотот станале толку популарни на почетокот на 20 век што биле испечатени за да се обезбеди нивната автентичност.

Нивната богата историја и подготвеност за уште поголеми предизвици се трансформираат во брановидната зграда на Гери, каде виолетовите рефлексии на сонцето ги претставуваат боите на црвеното вино, а златото и среброто предизвикуваат нијанси на бело вино.

1. ЗУКАРДИ ВАЛЕ ДЕ УКО, МЕНДОЗА, АРГЕНТИНА

Vinarija10

Втора победа по ред за спектакуларната аргентинска винарија изградена на 130 километри јужно од Мендоза, на 1.100 метри надморска височина на Параје Алтамира, опкружена со лозја во срцето на долината Де Уко под Андите.

Дизајнот на винаријата „Зукарди“, потпишан од архитектите Том Хјуз, Фернандо Раганато и Еугенија Мора, е посветен на Андите. Зградата се крева директно од земјата и се спојува со планините, балансирајќи два погледи без да го наруши пејзажот.

Vinarija11

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top