Насловна / Вести / Звукот на бамбусовата шума кај Кјото заштитен со закон

Звукот на бамбусовата шума кај Кјото заштитен со закон

На северозападните рабови на јапонскиот град Кјото, се наоѓа бамбусовата шума Арашијама или како што уште ја нарекуваат Сагано. Уште од античко време, ова место било омилена дестинација на принцовите, кои доаѓале овде да го пронајдат својот внатрешен мир. Денес е една од омилените туристички дестинации.

2_resize

На само 30 минути возење од раздвижениот центар на градот се наоѓа шума исполнета со високи бамбусови дрвја, од кои некои достигнуваат висина и до 40 метри. Во некои делови, нивната „крошна“ е толку збиена и густа што сончевата светлина не стигнува до патеките што се извиваат наоколу. Сепак, најволшебното нешто кај оваа шума е – звукот.

1_resize

Додека ветрот минува низ густо збиените растенија, дрвото се витка и шкрипи, листовите шушкаат, а стеблата се судираат создавајќи бавно мелодичен звук. Тој е толку познат и важен во Јапонија што владата на оваа земја го заштити и го прогласи за еден од стоте звуци што мора да бидат зачувани.

3_resize

4_resize

2_resize

5_resize

6_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top