Насловна / Вести / Златниот коњ Akhal-Teke најубав на светот

Златниот коњ Akhal-Teke најубав на светот

Akhal-Teke е вид коњ од Туркменистан, каде ова животно е национален симбол. Познат е по својата издржливост и карактеристичното сјајно влакно. Поради својот изглед го носи епитетот „златен“ коњ. Расата е една од најстарите, датира од пред 3000 години. Денес ги нема многу во светот, само 6.600. Повеќето се наоѓаат во Туркменистан и Русија, иако се распространети и во Европа и Северна Америка.

10

Многу се издржливи и прилагодливи на екстремни услови за живот, како и секој типичен номадски коњ, а покрај тоа, тие се многу тврдоглави и се приврзани само за еден човек.

3

Легендата вели дека Akhal-Teke секогаш се врти кон Сонцето и дека е најсреќен кога е изложен на неговите зраци. Тогаш овие коњи стануваат синоним за елеганција, кога нивното влакно сјае на Сонце, давајќи им единствен изглед на „златен коњ“.

8

9

FB_IMG_1619197028303

За убавината на овие коњи доволно зборува и податокот дека еден од нив (силката горе) е прогласен за најубав коњ на светот во 2012 година . Бидејќи изгледа нереално, на Интернет се појавија бројни коментари за тоа дека е фотошопирана сликата и дека таков коњ воопшто не постои.

5

Туркменистанците со селекција успеале да создадат прекрасно грло, чие влакно необично сјае, бидејќи фоликулата на влакното е различна од онаа кај другите коњи. Нивната фоликула не е толку темна и непроѕирна, туку транспарентна и фаќа повеќе светлина, поради што настануваат овие прекрасни и нестварни бои.

1

6

4

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top