Насловна / Архитектура / Живот во облаци

Живот во облаци

zivot megju oblaci_11

Архитектот Rafael Viñoly е дизајнерот на облакодер кој треба да биде највисока станбена зграда во западната хемисфера. Неговата изградба започна минатата година а според плановите треба да биде завршена до 2015 година. Дизајнерката на ентериерот Deborah Berke, инспирирана од можностите на височините, одлучи својата работа да ја базира на панорамскиот поглед. Бидејќи облакодерот е замислен со воедначени перфорации на димензиите 10×10 метри, погледот низ прозорците дава впечаток на живеење меѓу облаците.

Ентериерот се состои од јасни и чисти линии во комбинација со модерни кујнски апарати кои даваат чувство на софистициран луксуз. Боите се едноставни, претежно нијанси на беж, сива и бела боја, кои се споени со материјали како што се мермер, светло дрво и децентни керамички плочки. Животот во овој облакодер на своите станари и корисници, ќе им донесе квалитети како што се затворен базен, соби за прием опремени со послуга паркинг, приватен базен , спа и фитнес центар, сауни, библиотеки со простори за читање, проекциски соби, игротеки…

zivot megju oblaci_04 dbox_432_dining_1per_flr_detail zivot megju oblaci_08 dbox_432_bedroom_1per_flr zivot megju oblaci_06 zivot megju oblaci_05 zivot megju oblaci_01 zivot megju oblaci_02 dbox_432_kitchen_2per_flr_center zivot megju oblaci_09

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top