Насловна / Арт и дизајн / Запалка на Franck Muller и S.T. Dupont од 56.000 долари

Запалка на Franck Muller и S.T. Dupont од 56.000 долари

Претставуањето на Master Lighter на овогодинешната Светска презентација на висока хорологија (WPHH) во Гентод, означи значајна пресвртница во секторот на луксузни стоки…

Оваа соработка помеѓу Franck Muller и S.T. Dupont брендовите, две икони на луксуз и квалитетна изработка, резултирала со револуционерна креација која комбинира софистицирано производство на часовници со уметноста на луксузни запалки. Ова дело не е е само функционален предмет, туку манифест на стил, инженерство и уметност.

Franck Muller, познат по своето исклучително производство на часовници, и S.T. Dupont, мајсторот за висококвалитетни аксесоари, имаат долгогодишно наследство во своите области. Нивната соработка е водена од заедничката страст за иновации и префините работи во животот. Во текот на две години, дизајнерите и инженерите од двете куќи го вложиле своето знаење во создавањето на Master Lighter, симболот на нивната прва заедничка соработка и пионерски производ на луксузниот пазар.

Master Lighter е спакуван во куќиште од нерѓосувачки челик со огледало, што ги одразува највисоките стандарди на употреба на материјали и завршна обработка. Она што ја издвојува оваа запалка е интегрирањето на S.T. Dupont препознатливиот дијамантски модел ,заштитен знак на софистицираниот стил на брендот. Дизајнот со отвореното куќиште е ремек-дело на хорологијата, прикажувајќи го сложениот механизам Caliber FM 1740-LI-STD Skeleton на брендот Franck Muller. Лакираниот guilloche бројчаник, украсен со внимателно изработени сказалки, сместен е под кристал од сафир, обезбедувајќи механизмот да биде видлив и заштитен.

Ова парче претставува не само добар изглед, туку и изобилство на искуство. Со тежина од приближно 300 грама и димензии кои се истовремено значителни и елегантни во раката, Master Lighter е дизајниран да претставува визуелно и тактилно задоволство. Неговата функционалност е подобрена со дискретно поставена круна од страна, овозможувајќи беспрекорно приспособување на поставките на часовникот без да се наруши неговиот елегантен дизајн.

Ексклузивноста на Master Lighter се рефлектира и во неговото ограничено издание. Со само 88 единици достапни во секоја од четирите варијанти – бела, сина, црна и шарена „Color Dreams“ – колекционерите и познавачите на луксузни предмети имаат ретка можност да поседуваат уникатно парче изработка. Вниманието насочено на деталите е видливо во секој аспект, од изборот на материјали до фината завршна обработка што го разликува луксузниот производ од обичен додаток.

Master Lighter не само што воведе нов производ на луксузниот пазар; постави нов стандард во интеграцијата на различни луксузни домени. Комбинирајќи висококвалитетна запалка со софистициран часовник, Franck Muller и S.T. Dupont создадоа производ кој ги привлекува ентузијастите и на убавите часовници и на луксузните запалки. Буката создадена околу ова издание го нагласува културното влијание на таквата единствена соработка, предизвикувајќи интерес и возбуда меѓу купувачите на луксуз и набљудувачите на индустријата.

Master Lighter Franck Muller и S.T. Dupont стои како сведоштво за тоа што може да се постигне кога двајца мајстори на нивниот занает ќе се обединат. Тоа е значајно достигнување во светот на луксузните стоки, нудејќи не само употребливо парче, туку и уметничко дело. За оние кои ги ценат префините детали и приказни зад нивните луксузни предмети, Master Lighter е повеќе од додаток – тоа е парче историја, спој на традицијата и модерната иновација дизајнирана да инспирира исто толку восхит колку и да запалите пури. Master Lighter чини 56.000 долари.

Испрати коментар

Scroll To Top