Насловна / Вести / Во Србија за четири месеци изградена ковид болница со 1000 кревети

Во Србија за четири месеци изградена ковид болница со 1000 кревети

Во Србија на 1. август почна да се гради ковид болница во Батајница во рамки на воениот комплекс „Земун економија“. Болницата е завршена за само четири месеци и денес ги прима првите пациенти.

2_resize

Болницата ја градеа домашни изведувачи, компанијата „Термомонт“ со соработници, а инвеститор е Министерството за одбрана. Во изградбата беа вклучени 650 работници. Болницата од 18 илјада квадратни метри располага со 1000 кревети, од кои 250 на одделението за интензивна нега, со респиратори, кислород и современа опрема, како и породилна и ангио сала.

6_resize

Овој здравствен комплекс ќе помогне да се растерети здравствениот систем во земјата, ќе овозможи некои од болниците кои досега беаа наменети за лечење од ковид 19 да се вратат на вообичаениот ритам и лечење пациенти кои не се заразени со коронавирус. По завршување на пандемијата оваа мултифункционална болница брзо може да се прилагоди и да се користи за разни здравствени намени.

1_resize 4_resize 3_resize

Испрати коментар

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top