Насловна / Вести / Турски каранфил – отпорен и прекрасен цвет

Турски каранфил – отпорен и прекрасен цвет

Покрај тоа што е едно од најубавите цвеќиња, турскиот каранфил спаѓа во групата на најстари култивирани цвеќиња. Турскиот каранфил е двегодишно полугрмушесто растение со многу убав мирис и уште поубави бои.

Во минатото речиси и да немаше што не беше украсен со овие цвеќиња. Се чинеше дека балконите да изгледаат како од бајките, а нашите баби го соожуваа. Со оглед на тоа што кога ќе се засади од семе потребно е долго време да процвета, најдобро би било да се засади расад, бидејќи ако се засади напролет, во лето веќе ќе имаме убави цветови.

Покрај утоа што го краси надворот, овие цвеќиња може да се берат и стават во вазни, каде што можат да траат и до две недели.

Откако ќе почнете да го одгледувате овој прекрасен цвет, може да се самосее многу години и е прекрасен украсен украс во вашата градина.

Еве неколку совети за одгледување на овие цвеќиња:

  • Април е совршен за садење каранфили во градина.
  • Во средината на мај засадете го каранфилот како расад, но направете го тоа пред вечер, бидејќи каранфилот не сака да се пресадува на сонце.
  • Залевајте го каранфилот еднаш до два пати неделно, бидејќи не сака многу вода.
  • Можете да го засадите и во саксии, ќе биде исто толку весел и долготраен.
  • На каранфилите не им пречи зимата, па затоа убаво ќе преспие во градината за време на студеното време и ќе ја почека пролетта да „оживее“.
  • Ако го засадите во саксии, користете умерено пропустлива почва.
  • Бидејќи расте и до 50 см, добро е да го врзете некако за да не го скрши дождот и ветерот. Постојат и џуџести видови каранфили кои растат и до 25 см.
  • Каранфилот цвета до крајот на летото, а најубавиот и најбујниот цвет е во јуни и јули.

Откако растението ќе процвета, на врвовите се формираат долгнавести мешунки кои се полни со ситни црни семки Тие можат да се разболат од разни болести, но ако се во здрави услови, ретко се разболуваат. Доколку се случи растението да се зарази, најдобро е навреме да се отстрани.

 

Испрати коментар

Scroll To Top